Odsávání vlhkosti z koupelny, či pachů z toalety je dnes řešeno odsáváním ventilátory do společné vzduchotechnické soustavy a to může přinášet nepatřičné problémy. Především se jedná o problém přenášením hluku z okolních koupelen. A dále i problém s často hlučným odsáváním tímto ventilátorem. Samotné zapojení ventilátoru je možné několika způsoby.
Spínání se světlem.
Nejjednodušší a nejméně komfortní je zapojení ventilace na společný vypínač světla.
Tímto sice nemůžete zapomenout sepnout ventilátor, protože jak si rozsvítíte tak se sepne, ale také tím dost budete rušit sousedy i sebe, zvláště v nočních hodinách. Také je velmi nepříjemné pokud sedíte ve vaně a ruší vás hluk tohoto ventilátoru, moc relaxačně to nepůsobí a to nemluvím o velké výměně vzduchu a ochlazování koupelny i vašich zad ve vaně.
Samostatný vypínač s časovým doběhem.
Další možností je spínání na samotný vypínač nezávislý na světle, to je praktičtější, protože jej nemusíte v noci spínat, když si jen čistíte zuby.
Časová délka doběhu ventilátoru je seřiditelná od cca 1 do 30 minut. Což se dovíte z přiloženého návodu.
Další možností je spínání na různá čidla, například čidlo vlhkosti vzduchu, zde již dochází k automatickému spínání ventilace po překročení nastavené vlhkosti vzduchu. Je to nepraktičtější a také nejdražší varianta.
Všechny novější ventilátory mají zpětnou klapku, aby nedocházelo k úniku tepla a také díky ní i tlumí hluk přicházející ze vzduchotechniky.
Dražší modely ventilátorů mají trvanlivá kuličková ložiska, což přináší nižší hlučnost.
U všech modelů ventilátorů je možné externím modulem snižujícím napětí snížit jejich otáčky, čímž se sníží velmi výrazně jejich hlučnost. Samozřejmě se tím sníží i jejich výkon, tedy množství odsávaného vzduchu.
Některé modely závěsné toalety mají i možnost odsávat přímo z mísy, ale je třeba s tím počítat již před montáží, především díky nutnosti přívodu vzduchotechniky i napětí.
|